Royal-Cravates

Welcome to Croatian military forum: Royal-Cravates

Join the forum, it's quick and easy

Royal-Cravates

Welcome to Croatian military forum: Royal-Cravates

Royal-Cravates

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Croatian military forum


2 posters

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 529
    Join date : 04.03.2016
    Age : 44
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Admin čet vel 23, 2017 4:07 pm

    Mil Mi-8 MTV-1


    [You must be registered and logged in to see this image.]

    [You must be registered and logged in to see this image.]

    STARA FRAJLA (101)

    U rujnu 1991 je oboren kod Petrinje, ranjeni pilot (koji je navodno danas u Kanadi) je je prizemljio ga bez oštećenja i kao zarobljen je i preuzet od HV te je dugo vremena to bio jedini helikopter u HV. Dobio je simbolicki evidencijski broj broj 101... ali ce ostati upamcen po nazivu "stara frajla".
    Nedavno je "stara frajla", kao prvi helikopter hrvatskog zrakoplovstva napunio 42 godine jer je proizveden davne 1968 kad je doletio na Pleso gdje je bio stacioniran do 1991 u statavu JNA.

    [You must be registered and logged in to see this image.]

    i nesto sa povjesnog aspekta ....
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    i nesto o remontima: [You must be registered and logged in to see this link.]


    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 201: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 202: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 204: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 206: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 213: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    Croatian Air Force Mil Mi-8MTV-1
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 251: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    Mil Mi-8 MTV-1 HRZ 251
    [You must be registered and logged in to see this image.]



    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    Mil Mi-171Sh




    Helikopter Mi-171Sh je vojno transportni helikopter s naoružanjem, namijenjen je za zračni prijevoz ljudi i tereta, medicinska zračna prevoženja i evakuaciju ranjenika, potragu i spašavanje (SAR) te za druge namjene kao gašenja požara i nošenje podvjesnog tereta.

    Taktičko-tehničke značajke

    Proizvođač: Rusija

    Posada: tri člana (kapetan, kopilot i tehničar-letač)

    Dimezije:            Duljina bez rotora 18,424 m / 60.43 ft,                                ///                  Duljina h elikoptera sa rotorima 25.352 m,                   ///                    Visina 5.521 m
    Težina:               Masa praznog helikoptera 7.900 kg,                                     ///                  Maksimalna poletna težina 13.000 kg,
    Nosivost:            Maksimalna masa tereta u teretnoj kabini 4.000 kg,              ///                   Maksimalna masa podvjesnog tereta 4000 kg.
    Brzina:                Brzina krstarenja 230 km/h,                                               ///                    Max brzina 250 km/h
    Letenje:              Max visina leta 6.000m,                                                      ///                   Dolet s gorivom u glavnim spremnicima 580 km, a s dopunskim spremnicima 1065 km
    Gorivo:               Količina goriva u osnovnim spremnicima 2.665 l / 692.9 gal,                    ///                     Količina goriva sa dopunskim spremnicima 4.495 l / 1168.7 gal,

    [You must be registered and logged in to see this image.]

    U sastavu HRZ je deset višenamjenskih helikoptera Mi-171Sh. Prva dva su došli u  RH i HRZ dana 4. prosinca 2007. - evidencijski brojevi 220 i 221.
    Cijena: 65 milijuna dolara je iznosila vrijednost 10 helikoptera Mi-171 SH koje je Hrvatska nabavila od Rusije 2007. godine
    Vise o nabavci: [You must be registered and logged in to see this link.]

    [You must be registered and logged in to see this image.]



    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 220: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 221:- / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 222:  - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    (Mil Mi-171Sh Croatia Air Force HRZ 222 Zagreb_Pleso (ZAG/LDZA) December_9_2011)
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 223: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    [You must be registered and logged in to see this image.]


    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 224: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    Mil Mi-171Sh Croatia Air Force 224 Varaždin (LDVA) June_19_2011
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 225: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    Mil Mi-171Sh Croatia Air Force 225 Zagreb_Jarun August_5_2010
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 226: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    Mil Mi-171Sh Croatia Air Force 226 Berlin_Schonefeld (SXF / EDDB) May_29_2008
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 227: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    (Mil Mi-171Sh Croatia Air Force 227 Osijek_Cepin (LDOC) May_16_ 2008)
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 228: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    Mil Mi-171Sh Croatia Air Force 228 Kecskemet (LHKE) August_17_2008
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - ev. broj 229: - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / - / -
    [You must be registered and logged in to see this image.]




    Zadnja promjena: Admin; uto stu 21, 2017 10:42 pm; ukupno mijenjano 32 put/a.
    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 529
    Join date : 04.03.2016
    Age : 44
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Admin čet vel 23, 2017 4:27 pm

    [You must be registered and logged in to see this image.]


    Zadnja promjena: Admin; uto stu 21, 2017 10:41 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 529
    Join date : 04.03.2016
    Age : 44
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Admin čet vel 23, 2017 4:28 pm

    //



    Plan uvodjenja UH-60 BlackHawk?

    [You must be registered and logged in to see this image.]


    Zadnja promjena: Admin; sri kol 09, 2017 9:51 pm; ukupno mijenjano 1 put.
    Roman_Stefic
    Roman_Stefic


    Posts : 158
    Join date : 04.03.2016
    Age : 52
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Roman_Stefic čet vel 23, 2017 4:40 pm

    jedna stara informacija [You must be registered and logged in to see this link.]

    [You must be registered and logged in to see this image.]
    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 529
    Join date : 04.03.2016
    Age : 44
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Admin pet kol 11, 2017 12:33 pm

    //
    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 529
    Join date : 04.03.2016
    Age : 44
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Admin pet kol 11, 2017 12:33 pm

    //
    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 529
    Join date : 04.03.2016
    Age : 44
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Admin pet kol 11, 2017 12:34 pm

    Evo jedna za sve pesimiste & katastrofičare!

    Pogledajte kakvo je pravo stanje u HRZu i patite!
    Antonija Trupinić je jedina žena pilotkinja u Eskadrili helikoptera 93. zrakoplovne baze


    preuzeto: [You must be registered and logged in to see this link.]

    [You must be registered and logged in to see this image.]

    The best of:
    3. Uopće neću biti licemjerna i reći ću da dobro zarađujemo. Ništa mi ne nedostaje. Potpuno sam svjesna situacije u državi i zaista sam sretna što sam davne 2003. godine odlučila upisati ovaj fakultet, iako mi tada novac uopće nije bio motivacija. Većina mojih vršnjaka se još uvijek snalazi s pronalaskom posla u struci, kako u državi, tako i izvan nje.

    2. Ono što me jako privlači u ovom poslu jest i mogućnost napredovanja, kako u profesionalnom, tako i u vojnom smislu. Usavršavanje vještine, nova znanja, nova tehnologija, nove zadaće, nova iskustva iz dana u dan me izgrađuju da postaje sve bolja i bolja i to je zaista motivirajuće! Koliko puta sam samo rekla kako sam sretna što sam baš vojna pilotkinja, a ne civilna. Posao je toliko drugačiji, toliko poseban, neusporediv, nepredvidljiv. A kada ste dio sustava kao što su Oružane snage Republike Hrvatske postoji ogromna mogućnost napretka i rasta, kako profesionalnog, tako i osobnog jer s više iskustva dolaze i zahtjevnije zadaće, veća odgovornost prema radu i ljudima. Postajete nečiji vođa. A to je predivan osjećaj.

    1. Ako ste ovdje zaista došli zbog novaca i zarade, odmah mogu reći da vam poziv vojnog pilota nikada neće moći osigurati vilu s bazenom, Porsche ili jahtu. (Ali ja svakodnevno preletim preko nečije vile, jahte ili se utrkujem s Porscheom iznad autoceste tako da mi to nije uopće napeto.)


    Što želiš biti kad odrasteš? - pitanje je koje su nam postavljali još dok smo bili djeca. Djevojčice su uglavnom nabrajale zanimanja kao što su doktorica, medicinska sestra, frizerka, učiteljica, pjevačica ili teta u vrtiću i gotovo smo sigurni da niti jedna nije sanjala postati pilotkinja. I to vojna. Ne znamo ni je li Antonija Trupinić to sanjala, ali danas je jedina žena pilotkinja u Eskadrili helikoptera 93. zrakoplovne baze Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Satnica Antonija Trupinić prošle godine osvojila je nagradu Utjecajna hrvatska žena (Croatian Women of Influence Award) i time potvrdila svoj golemi potencijal te ulogu i utjecaj žena u društvu. Mislim kako ne treba više objašnjavati zašto smo upravo s njom htjeli porazgovarati o poslu, a njezini odgovori su oduševili cijelu Büro 247 redakciju.

    Kakva je javna percepcija vašeg posla?

    Prije svega, pilot je muškarac. Tu nema zabune (prisjetimo se samo megapopularnog filma "Top Gun"). I to nije bilo kakav muškarac, nego frajer! Tom Cruise ili Val Kilmer? Svejedno.. Što mislite koliko ljudi mi povjeruje da sam vojna pilotkinja? Jedan od deset. I taj jedan je dobio informaciju prije nego ju je potvrdio osobno. I taj jedan je uglavnom u zrakoplovstvu pa me ispita o letenju kao da sam na nekom usmenom ispitu iz aerodinamike i meteorologije.

    Ako izuzmemo ovu perspektivu pa pogledamo malo drugačije na moj posao, od prijatelja, ali i zrakoplovnih entuzijasta nerijetko čujem da je moj posao "letenje okolo" za što dobijem plaću iz državnog proračuna
    Iskreno, u takvim situacijama se osjećam kao da moj potencijal nije dovoljno iskorišten jer, iskreno, koliko god pokušavam objasniti obim poslova koje pokriva moje zanimanje, njima u glavi to i dalje zvuči: "Ok, dođeš na posao, svaki dan letiš okolo i izvodiš akrobacije. Imaš svoj helikopter s imenom na njemu, ali i svog mehaničara, liječnika, kuhara, logističara i čistačicu. Društveni život ti je savršen jer se frajeri lijepe za žene koje znaju pričati o motorima i vole adrenalin. Sve to radiš u radno vrijeme od 8 sati i netko te za to dobro plati!"

    Zvuči prilično kaubojski. Ali znate što? Meni to ne smeta. Ja se na to samo iskreno nasmijem jer nije bitno. Na kraju krajeva, kad se pogleda veća slika, to u principu i je tako. Bitno je da ja znam tko sam, što radim i koliku odgovornost imam na svom radnom mjestu.

    [You must be registered and logged in to see this image.]

    Kako vaš posao doista izgleda?

    Kao što sam rekla, veću sliku imate, ali na mojoj osobnoj razini, ako govorim konkretno, s obzirom na to i na sve obuke koje sam prošla u ovih 9 godina radnog staža, posao je toliko zanimljiv i toliko nepredvidiv da je teško opisati jedan radni dan jer je svaki specifičan. Za sada letim na helikopteru Bell 206B Jet Ranger koji je klasificiran kao školsko-trenažni helikopter.

    Kako sam nastavnica/instruktorica letenja, moj posao podrazumijeva letenje svaki dan po par sati te poučavanje studenata (mi ih zovemo učenika-letača) vještini letenja, ali i teorijskom znanju pa tako osim što im pokazujem tehniku pilotiranja u helikopteru, ja zapravo, vrlo često predajem u učionici predmete iz specifične primijenjene teorije letenja helikopterom. To podrazumijeva i pisane i usmene ispite, davanje domaće zadaće, pripremu učenika-letača za letenje na općoj, ali i dnevnoj razini jer svaki let je bitan, svakim letom se mora nešto usvojiti, kako od tehnike pilotiranja tako do načina razmišljanja i donošenja odluka. Najbitniji dio kod obuke učenika-letača je upravo taj: pilotski način razmišljanja i donošenja odluka.

    Da bismo tome nekoga poučili, moramo mu pokazati sve što znamo, dovesti ga u sve moguće predvidive i nepredvidive situacije kako bi učenik-letač što prije stekao razna iskustva i kasnije mogao samostalno donijeti što ispravniju odluku u najkraćem mogućem vremenu (svaka sekunda se računa!). Naravno, tehnika pilotiranja je jednako tako bitna, ali to je vještina koja se prije ili kasnije usvoji jednako kao i tehnika vožnje automobila, kamiona, motora... U redu, istina, imamo i treću dimenziju kretanja, ali to se zaista može naučiti i usavršiti ako je učenik-letač motiviran za poziv pilota. Ono što dijeli dobrog pilota od malo manje dobrog je upravo način razmišljanja i donošenja odluka, a ne tehnika pilotiranja.

    [You must be registered and logged in to see this image.]

    Osim što sam nastavnica letenja, završila sam i obuku za probnu pilotkinju (ono što se laički kaže "test pilot"). Uglavnom, letim i takve letove gdje nakon većih popravaka na helikopteru pilot provjerava njegovu ispravnost: upravljivost, funkcionalnost, performanse, ispravnost svih instrumenata i na kraju leta donosi odluku o njegovoj ispravnosti za daljnje letenje. Osim ovih zadaća, moja Eskadrila helikoptera u 93. zrakoplovnoj bazi u Zadru obavlja i druge posebne zadaće na kojima često sudjelujem, od izviđanja požarišta iz zraka, snimanja iz zraka do prijevoza.

    No, ono što je svima skriveno, na što se ne obraća pažnja (jer je fokus isključivo na letenju i sigurnosti letenja), je to da su moje ruke uglavnom prljave od motornog ulja ili ulja za podmazivanja prijenosa snage, na poslu nemam frizuru jer nema potrebe da radim frizuru za radno mjesto gdje mi je kaciga dio standardne opreme. Zapravo, na posao se uopće ne spremam kao druge žene, ne nosim štikle, nemam odjeću za posao, šminkam se minimalistički, kosa mi je uvijek svezana, ne nosim nakit jer mi smeta. Na poslu nosim kombinezon, vojničke čizme i vojničku majicu i gaće. U helikopteru nemam klima uređaj, a temperature ljeti u kokpitu znaju doseći i 50°C. Dok letim, osim zaštitnih rukavica i kacige, nosim i prsluk za spašavanje s nožem i tonu opreme na sebi (težine oko 10-ak kilograma) što znači da mi samo lice nije pokriveno nekim dijelom opreme. Dok letim, znoj mi kapa u oči (pa i ono malo maskare koju stavim ujutro prije posla, završi na obrazima do kraja leta) i sve to skupa ne izgleda uopće famozno, glamurozno, profinjeno, a ni luksuzno. To je prava strana mog posla. Moj ured je kokpit. Moj izgled i ponašanje su prilagođeni mom uredu.

    3 najbolje stvari u vašem poslu?

    Emocije, mogućnost napretka, diverzitet posla. Letenje je istovremeno avantura puna adrenalina, moć i umjetničko izražavanje. Svaki moj let je moj način izražavanja i iskušavanja granica do kuda se moja psihomotorika razvila, kakve vještine sam usvojila i kako brzo i točno ću odreagirati u svakoj situaciji. Naravno, postoje "pravila ponašanja" u zraku i moja odgovornost je poštovati pravila, ali opet, u zraku sam! Moje tijelo, mozak i organ za ravnotežu prepoznaje i treću dimenziju jer sam ga tako uvježbala.

    Osjećaj je predivan, neopisiv. Posebno kada znam da imam moć upravljanja strojem poput helikoptera koji ima pogonski motor od 400-tinjak konjskih snaga, a u zraku je isključivo radi mojih radnji i pokreta koje moj mozak naređuje mom tijelu
    A sve to na osnovu moje percepcije prostora, položaja helikoptera u tom prostoru, očitavanja instrumenata i pravovremene fine reakcije na te "ulazne" informacije. Naravno, nije to samo mehaničko upravljanje strojem, na kraju krajeva, želim da let bude izveden savršeno (iako znam da je to gotovo pa nemoguće, zbog meteorološke situacije na koju se ne može utjecati, ali moje namjere su uvijek takve). Nakon slijetanja, uvijek mislim o ukupnom umjetničkom dojmu i koliko sam ovaj let usavršila svoju vještinu, što sam naučila i koja sam iskustva usvojila.

    Ono što me jako privlači u ovom poslu jest i mogućnost napredovanja, kako u profesionalnom, tako i u vojnom smislu. Usavršavanje vještine, nova znanja, nova tehnologija, nove zadaće, nova iskustva iz dana u dan me izgrađuju da postaje sve bolja i bolja i to je zaista motivirajuće! Koliko puta sam samo rekla kako sam sretna što sam baš vojna pilotkinja, a ne civilna. Posao je toliko drugačiji, toliko poseban, neusporediv, nepredvidljiv. A kada ste dio sustava kao što su Oružane snage Republike Hrvatske postoji ogromna mogućnost napretka i rasta, kako profesionalnog, tako i osobnog jer s više iskustva dolaze i zahtjevnije zadaće, veća odgovornost prema radu i ljudima. Postajete nečiji vođa. A to je predivan osjećaj.

    Osim toga, ja jesam pilotkinja, ali isto tako, radim i administrativne poslove u eskadrili, radim na literaturi, predajem u učionici, putujem u misije, putujem na školovanja u države koje su članice NATO-a, upoznajem narode i kulture, gradim sebe, ali baš sebe, Antoniju, kao osobu jer sve to utječe i na moj osobni rast i razvoj. I to je jedan od razloga zašto obožavam svoj posao!


    [You must be registered and logged in to see this image.]

    3 najteže stvari u vašem poslu?

    Uh, ovisi od osobe do osobe, tj. od pilota do pilota. Teško je nabrojati tri jer je to dio mene i ne mogu odlučiti što bi bilo teško, a da mi smeta. Ja volim kad je teško, izazovno. Ali pretpostavljam da je najteži dio onaj kada se treba uskladiti obiteljski život s poslom. Pretpostavljam da će za mene, kao ženu, to biti još veći izazov jer mama je mama. Morat ću dobro razmisliti o prioritetima. Morat ću imati jako veliko razumijevanje u obitelji jer posao je stresan.

    Recimo onda da je stres drugi veliki izazov s kojim se nosim. Koliko će stres utjecati na mene, naravno ovisi o meni i mojoj toleranciji na stres. Ali postoje rokovi, postoji vrijeme u koje se nešto mora napraviti, odraditi, a postoji i moja želja da se sve izvede savršeno. I recimo da je treći izazov nemogućnost planiranja slobodnog vremena ili života općenito. Posao je nepredvidiv i svaki dan se može dogoditi da mi svi privatni planovi padnu u vodu jer sam potrebna na poslu u određeno vrijeme. Ali na to sam navikla i to je u opisu mog posla.

    Kako je tekao vaš razvojni put do titule vojne pilotkinje?

    2003. godine, po završetku Opće gimnazije u Novoj Gradiški, upisala sam Fakultet prometnih znanosti u Zagrebu, smjer aeronautika - vojni pilot. Naravno, upisu je prethodio rigorozan liječnički pregled. Od 1200 prijavljenih ljudi, samo je nas osam prošlo liječnički pregled. Potom je uslijedio prijemni ispit na fakultetu koji sam uspješno prošla, a kao treća stepenica uslijedilo je selekcijsko letenje u 93. zrakoplovnoj bazi pokraj Zadra. Tek nakon uspješno završenog i položenog selekcijskog letenja na malom, ali pravom avionu, dobila sam indeks i mogla krenuti na predavanja na fakultetu u Zagrebu. Uslijedilo je petogodišnje školovanje do titule magistra struke.

    [You must be registered and logged in to see this image.]

    Završetkom fakulteta, 2008. godine, dobila sam i prvi časnički čin poručnice, a nakon godine dana praktične i namjenske obuke u eskadrili, uslijedila je Specijalizacija za nastavnika letenja, 2010. godine. Od tada, u svojoj karijeri, osim 6 hrvatskih učenika-letača, bila sam i nastavnica letenja stranim državljanima, jednom iz Bosne i Hercegovine i dvojici iz Češke. Osim toga, 2014. sam završila i Naprednu časničku izobrazbu u SAD-u u trajanju od tri mjeseca, a 2015. godine sam završila i obuku za probnog pilota. U međuvremenu sam i napredovala do čina satnice. Ali tu nije kraj. Zapravo, tek sam počela.

    Da niste vojna pilotkinja, čime biste se bavili?

    Ne znam. Ne razmišljam o tome. Ne postoji takva opcija. Ne postoji zanimanje koje će ovako zaokupiti svu moju pažnju kao što letenje može. Jednostavno se ne mogu zamisliti raditi bilo što drugo. Ovo je moj put. Ovo nije samo moje zanimanje. Ovo sam ja.

    Koji savjet biste dali nekome tko se želi baviti ovim poslom?

    Definitivno mora biti strpljiv. Vojska je ogromna organizacija. Jako velika. Postoji red i stega. Postoji i autoritet. Postoji hijerarhija. I disciplina. Kultura ponašanja. I to se sve mora poštivati. Naravno, i sama sam bila buntovna kao studentica, što vjerujem da nije slučajno jer sam izabrana za vojnog pilota, a ne za pacifista. Sve u svoje vrijeme. "Tajming" je ključan. Ali sve se napravi na vrijeme. Sve se uvijek napravi. Ako nekome ovo ne odgovara, bolje da ni ne isprobava jer će biti frustriran i kvaliteta života će mu biti narušena.

    Koje kvalitete mora posjedovati osoba koja želi uspjeti u vašoj branši?

    Kao što sam već rekla, treba se naoružati strpljenjem. Spomenula sam da postoji i hijerarhija i autoritet što osobe bez samopouzdanja jako teško podnose.
    Potrebna je tona samopouzdanja, hrabrosti, psihičke snage, upornosti, visoke motivacije, težnje perfekcionizmu što povlači i visoku samokritičnost
    Odlike dobrog pilota su još i visoka intelektualna sposobnost, brzo donošenje odluka, znatiželja, dobro snalaženje u prostoru i odlično upravljanje vremenom, odnosno organizacija rada.

    [You must be registered and logged in to see this image.]

    Koliko vojni piloti mogu zaraditi?

    Uopće neću biti licemjerna i reći ću da dobro zarađujemo. Ništa mi ne nedostaje. Potpuno sam svjesna situacije u državi i zaista sam sretna što sam davne 2003. godine odlučila upisati ovaj fakultet, iako mi tada novac uopće nije bio motivacija. Većina mojih vršnjaka se još uvijek snalazi s pronalaskom posla u struci, kako u državi, tako i izvan nje. Naravno, novac je potreban i osigurava mi miran život da bi moj fokus mogao biti na letenju i obuci pilota, a ne na plaćanju režija.

    Zapravo, ovaj detalj ovisi i iz koje perspektive gledate na moj posao. Ako ste ovdje zaista došli zbog novaca i zarade, odmah mogu reći da vam poziv vojnog pilota nikada neće moći osigurati vilu s bazenom, Porsche ili jahtu. (Ali ja svakodnevno preletim preko nečije vile, jahte ili se utrkujem s Porscheom iznad autoceste tako da mi to nije uopće napeto.) Već sam milijun puta rekla, i opet ću, moj posao je bolji od nečijeg godišnjeg odmora i zaista vjerujem u to. Ma "tko to može platit?" To je moja plaća, sve drugo je zaista sporedno. Ako nešto radite sa srcem, iz ljubavi i netko vas za to plati, recite mi, može li bolje?

    Najbolji poslovni savjet koji ste ikada dobili?

    Iako je dobro biti inovativan i raditi na unaprjeđenju sustava školovanja vojnih pilota u Hrvatskoj, radnici se prepoznaju po tome što iza njih ostaju djela, a ne samo riječi. A kako sam sama po sebi dosta aktivna, volim dinamiku, volim adrenalin, volim kreirati, volim biti zaposlena, volim to što sam samostalna, ali sviđa mi se i što sam dio kolektiva na koji mogu svojim radom utjecati. Strpljivost sam zaista morala naučiti iskustvom. Isto tako, iskustvom sam naučila da svaka moja riječ, odluka i akcija može imati velike posljedice na ostale pripadnike kolektiva. To je vojska: ogroman kolektiv, stroj, u kojem smo svi nekakvi "kotačići", ali kad shvatite koliko svaki kotačić znači, koliko je netko u vas uložio svog vremena (a vrijeme je jedini neobnovljivi resurs), onda shvatite da niste beznačajni i kolika je vaša individualna vrijednost. A vrijednost raste s vremenom.

    Najgori poslovni savjet koji ste ikada dobili?

    Na početku karijere sam čula: "Daj otkaz i budi kontrolor leta, to ti je više za žene. Kako ćeš imati djecu uz ovakav posao?" Ili: "Upiši tečaj kuhanja, što će ti tečaj o sigurnosti letenja?" Samo sam se dobro nasmijala i od tada šutim i radim. Zapravo, više balansiram. Ali dobro je. Uživam, to svakako!
    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 529
    Join date : 04.03.2016
    Age : 44
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Admin pet kol 11, 2017 9:10 pm



    [You must be registered and logged in to see this image.]


    Zadnja promjena: Admin; uto stu 21, 2017 10:45 pm; ukupno mijenjano 1 put.
    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 529
    Join date : 04.03.2016
    Age : 44
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Admin pet kol 11, 2017 9:10 pm

    //
    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 529
    Join date : 04.03.2016
    Age : 44
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Admin pet kol 11, 2017 9:11 pm


    MORH odlučio financirati rusku vojnu mašineriju dok vojnike šalje u obranu NATO-a od istih Rusa



    Objavio Defender - 11. kolovoza 2017.

    [You must be registered and logged in to see this image.]

    Pomalo nestvarno nam je zazvučala vijest koju smo jučer predvečer dobili pod našeg izvora u HRZ i PZO: “Baćuškama šaljemo Miševe na remont, MORH birao i odlučio, a Zrakoplovno tehnički centar (ZTC) služio kao fikus”. Ključni ljudi MORH-a koji su trebali dovesti do ove odluke su Branko Pribolšan i Ivica Devčić. Naravno, takvu odluku nisu donijeli samostalno već su za to imali podršku najviših MORH-ovih dužnosnika,

    Obistinila su se naša predviđanja na koja smo ukazivali u nekoliko navrata u posljednjih mjesec dana. Ruski remontni zavod u Chiti trebao bi remontirati 10 helikoptera Mi-171Sh iz sastava HRZ i PZO koji zbog nekompetentnosti ljudskih resursa i aljkavosti u vođenju projekta kasne s remontom već više od osam mjeseci s obzirom da su prvi helikopteri prizemljeni zbog isteka resursa još koncem prošle godine.
    I dok je u protekla dva remonta ZTC nakon postupka nadmetanja i pregovora predlagao MORHU odabir partnera, ovog je puta MORH od samog početka kontrolirao postupak odabira, a ZTC je poslužio samo kao paravan za odabir. Postavlja se pitanje kako je MORH najnepovoljniju inicijalnu ponudu (najskuplja, nudi najmanje posla ZTC-u, ponuđen nedovoljan vremenski resurs motora) uzeo kao najbolju i jedinu za pregovore. Dakle, nitko drugi nije smio ni primirisati pregovorima osim Rusa unatoč povoljnijim ponudama.

    Misli li netko neupućen da je riječ o nekakvim certifikatima koje Rusi imaju, a drugi nemaju, u velikoj je zabludi. Svi su imali potrebne certifikate prema natječajnoj dokumentaciji. Smiješne su izjave umirovljenog generala Josipa Štimca kako helikopteri idu prvi put na remont pa nek idu u zemlju proizvođača. Pa gdje to piše u natječajnoj dokumentaciji, postoji li takav uvjet? Ne treba smetnuti s uma da je Josip Štimac član NO ZTC-a, pa bi mu glavna briga trebao biti ZTC i opseg poslova koji je mogao dobiti sa ukrajinskom ili slovačkom stranom. S ruskim odabirom taj opseg poslova je znatno manji, pa time i prihodi.

    Ako ništa drugo, nakon finalizacije pregovora s Rusima, MORH ( ne ZTC, jer je MORH stvarno vodio ovaj postupak odabira) je trebao pozvati i druga dva jednako valjana ponuđača iz Ukrajine i Slovačke da daju konačnu ponudu. Ali, ništa od toga. Odluka je očito politička, jer je o remontu s MORH-ovim dužnosnicima u nekoliko navrata razgovarao i ruski veleposlanik. Dva mjeseca Ruse se na sve moguće načine uvjeravalo da spuste cijene, barem 100 USD ispod najboljeg ponuđača, pa je tako zaista i napravljeno. Nije pomoglo ništa što je ZTC ostvario vrlo dobre odnose s ukrajinskom stranom na prošlom remontu, a i za ovaj Ukrajinci su dali najbolju inicijalnu ponudu.

    ZTC je prije nekoliko godina uspostavio i formalnu suradnju sa poznatim proizvođačem motora iz Ukrajine tvrtkom “Motor Sich”. Nije pomogla ni činjenica da svi helikopteri remontirani u Ukrajini prije nekoliko godina obavljaju bez mane sve postavljene zadaće. Ukrajince se očito moralo eliminirati iz tko zna kojih razloga, ali ne stručnih, jer su u potpunosti zadovoljili uvjete natječaja baš kao i Slovaci iz Trenčina, dakle zavod iz NATO članice. Upravo zbog Ukrajinaca, sada se Rusi smiju na najjače.

    Nevjerojatna je činjenica da se odabirom ruskog dobavljača financira ruska obrambena industrija i opremanje ruskih vojnika koji se bore u Ukrajini primjerice, dok RH istovremeno šalje vojnike na istočne granice NATO saveza u cilju obrane od eventualne ruske agresije. Pita li se itko u MORH-u s kakvom to motivacijom i moralom idu hrvatski vojnici u Poljsku i Litvu ako znaju da se njihovi helikopteri remontiraju u državi u čiju blizinu granica su odlučili stati i navodno braniti litavske i poljske partnere od tih istih Rusa. Kakav li je to apsurd?!

    Sve u svemu, dok NATO savez i SAD povećavaju izdvajanja za obranu istočnih članica Saveza od te iste Rusije, MORH nastoji poslati vojne helikoptere u istu zemlju, dakle potencijalnog agresora. Kakva je to poruka Saveznicima i domaćoj javnosti? Po čijoj direktivi? Kakvi su to nacionalni interesi da se na vojnom području razvijaju odnosi s Rusima, a da se zanemaruju odnosi sa Saveznicima, prije svega Ukrajinom. Sjetimo se samo izjava premijera Plenkovića o agresiji Rusije na Ukrajinu.

    Ako se na ovaj način odabirao partner za remont helikoptera nije li to generalna proba za odabir borbenog zrakoplova? Imati već sada gotov odabir ponuđača i prije nego ponude dođu i budu analizirane. Najlošiju inicijalnu ponudu odabrati kao najbolju i krenuti u pregovore dok sve ne bude koliko toliko prihvatljivo i zapravo se prilagoditi dobavljaču, umjesto da se on prilagodi hrvatskim uvjetima.
    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 529
    Join date : 04.03.2016
    Age : 44
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Admin sri kol 16, 2017 10:48 pm


    [You must be registered and logged in to see this link.]



    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 529
    Join date : 04.03.2016
    Age : 44
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Admin uto stu 07, 2017 10:55 pm

    uskoro ... se ocekuje prelazak ...

    se ocekuje prelazak ...
    [You must be registered and logged in to see this image.]



    Zadnja promjena: Admin; uto stu 07, 2017 11:38 pm; ukupno mijenjano 1 put.
    Admin
    Admin
    Admin


    Posts : 529
    Join date : 04.03.2016
    Age : 44
    Location : Zagreb

    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Admin uto stu 07, 2017 11:36 pm

    [You must be registered and logged in to see this image.]


    Sponsored content


    Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk Empty Re: Vertikalna HRZ: Mi-171Sh, UH-60 BlackHawk

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet oľu 28, 2024 10:34 pm.