93. ZRAKOPLOVNA BAZA ZADAR (93. zb)
93. zrakoplovna baza Zadar (kratica 93. zb) zrakoplovna je postrojba Hrvatskog ratnog zrakoplovstva sa sjedištem u Zračnoj luci Zadar, Zemunik. Osnovana je 1992. godine. Od početka 2008. godine dotadašnja 95. zb Divulje djeluje kao Eskadrila transportnih helikoptera (ETA) u sastavu zemuničke baze. Nakon niza preustroja, postrojba je pod jednim okriljem zadržala svoju temeljnu zadaću u školovanju pilotskog kadra, ali se i profilirala u niz drugih zadaća: od gašenja požara iz zraka, preko zračnog nadzora ZERP-a do medicinskih letova, traganja i spašavanja.
Temeljne zadaće 93. zrakoplovne baze su školovanje hrvatskih vojnih pilota, provedba humanih misija gašenja požara iz zraka, medicinskih letova, traganja i spašavanja, te pružanje potpore u provedbi zadaća Obalne straže RH i zračna potpora snagama HKOV-a i HRM-a. Postrojba sudjeluje i u međunarodnim operacijama KFOR i ISAF, a sudjelovala je i u međunarodnim humanitarnim akcijama pružanja pomoći u gašenju požara sa avionima Canadair CL-415 u Grčkoj, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Izraelu i Portugalu te u pružanju pomoći u Crnoj Gori sa helikopterima Mi-8 MTV u dostavi hrane i lijekova stanovništvu zbog snježnih nepogoda. 2014. godine postrojba je pružala i humanitarnu pomoć stanovništvu poplavljenih područja u Bosni i Hercegovini.
U postrojbi djeluje akrobatska grupa HRZ i PZO-a „Krila Oluje“ koja na domaćim i međunarodnim nastupima prezentira vještine i osposobljenost hrvatskih vojnih pilota.
Postrojba pruža potporu u provedbe različitih profila obuke za snage iz partnerskih zemalja od kojih je najznačajnija zajednička obuka hrvatsko-češko-mađarskih helikopterskih timova u sklopu NATO inicijative „Pametna obrana“, a sa posadama litavskog zrakoplovstva provodi obuku letenja u planinskim područjima. Ima razvijenu sposobnost prenošenja letačke obuke na helikopterima uz pomoć NVG uređaja za noćno letenje. Tijekom g. 2014. postrojba je provela prvu međunarodnu obuku pilota iz Sultanata Oman koju je završilo 12 polaznika. Školovanje omanskih pilota provodi se na komercijalnoj osnovi, a početkom 2015. započeo je ciklus obuke s novim naraštajem polaznika iz Omana.
Do sada je školovanje uspješno završilo 253 vojnih pilota kroz 18 naraštaja, a uz školovanje kadeta piloti zrakoplovne baze osposobili su i 10 naraštaja nastavnika letenja.
Misija
Misija 93. ZB je provedba obuke i izobrazbe letača i tehničara na svim tipovima zrakoplova sukladno programima obuke, pružanje zračne potpore snagama HkoV i HRM, pružanje pomoći civilnim institucijama u RH te sudjelovanje u međunarodnim vojnim operacijama ISAF i KFOR.
U provedbi ove misije težišne zadaće postrojbe su:
■ Teorijska i praktična izobrazba učenika-letača, pilota, tehničara-letača i zrakoplovnih tehničara
■ Gašenje požara avionima Canadair CL-415 i Airtractor AT-802 A/F i helikopterima Mi-8 i prevoženje protupožarnih snaga helikopterima Mi-8,
■ Medicinsko prevoženje helikopterima Mi-8 , potraga i spašavanje helikopterima Mi-8 u suradnji sa Bojnom za specijalna djelovanja i Hrvatskom gorskom službom spašavanja,
■ Intergranska potpora HKoV i HRM avionima Pilatus PC-9(M) i helikopterima Mi-8potraga avionima Pilatus PC-9(M) i helikopterima Bell-206 iznad kopna i mora,
■ Preduputna obuka snaga za međunarodne vojne operacije ISAF i KFOR,
■ Zrakoplovno-tehničko održavanje glavnih i pomoćnih oružanih sustava i I. i II. stupnju održavanja, osiguranje i opsluživanje letenja i
■ Održavanje temeljnih vojnih vještina pojedinca i postrojbi.
Zapovjedništvo 93. zb provodi stožerne i druge zadaće koje su u funkciji uporabe snaga, planira, obučava i priprema snage za uporabu te stvara uvjete za daljnji razvoj sposobnosti postrojbe. Zapovjedništvo kreira i obuku koja podupire provedbu misija postrojbe u skladu sa važećim doktrinarnim dokumentima i strategijom dostizanja sposobnosti za provedbu glavnih zadaća.
Eskadrila aviona (EA) provodi obuku i izobrazbu pilota i tehničara na avionima Pilatus PC-9M i ZLIN 242L, izviđanja iz zraka iznad kopna i mora za potporu rada Obalne straže i protupožarnih snaga, simulaciju bliske zračne potpore za potporu rada prednjih zračnih kontrolora, trenažu i nastupe akrobatske grupe Krila Oluje“, potporu rada Snaga brzog odgovora HRZ i PZO te osigurava održavanje i opsluživanje aviona PC-9M i ZLIN 242L u 1. stupnju. Od 2014. godine započela je letačku obuku polaznika iz Sultanata Oman na avionu Pilatus PC-9M. Obuku je završio jedan naraštaj, ukupno 12 pilota, a obuka drugog naraštaja je počela 2015. godine.
Eskadrila helikoptera (EH) provodi obuku i izobrazbu učenika-letača, pilota i nastavnika letenja, izviđanja iz zraka za potporu rada protupožarnih snaga, održava trenažu letenja sa opremom za noćno letenje u cilju potpore operacija specijalnih snaga te održava helikopter Bell-206B u I. stupnju.
Eskadrila transportnih helikoptera (ETH) provodi medicinsko prevoženje zrakom, gašenje požara uz zraka, prijevoz protupožarnih i HKov snaga zrakom, potragu i spašavanje iznad kopna i mora, intergransku potporu HKovi HRM, obuku letačkog osoblja i tehničara, održavanje helikoptera Mi-8T, Mi-8 MTV-1 i Mi-17 u I. stupnju te opslužuje i osigurava letenje u vojarni „Knez Trpimir“ u Divuljama. Također, ETH podupire obuku ukupnih snaga HRZ i PZO za međunarodne vojne operacije angažiranjem dijela snaga eskadrile i provedbom letačke obuke.
Protupožarna eskadrila (PPE) provodi gašenje požara na kopnu i otocima iz zraka, obuku letačkog osoblja i tehničara te održava avione Canadair CL-415 i Airtractor AT-802 u I. i II: stupnju zrakoplovno-tehničkog održavanja.
Zrakoplovno-tehnička bojna (ZTB) provodi održavanje aviona PC-9M i PC-9(M), ZLIN-242L, helikoptera Bell-206B, Mi-8 MTV1, Mi.8T i Mi-17 VA u II. stupnju, te osnovno održavanje i rukovanje specijalnim vozilima za opsluživanje i osiguranje letenja u vojarni Zemunik.
Zapovjedna satnija (ZS) osigurava provedbu komunikacijskih i informacijskih sustava zapovijedanja i nadzora, provodi skladišnu, transportnu, sanitetsku i zaštitnu potporu djelovanja 93. zb u vojarnama u Zemuniku i Divuljama.
U sklopu baze djeluje i akro-grupa HRZ Krila Oluje.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _Glavni borbeni sustavi i naoružanje _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Pilatus PC-9Avion Pilatus PC-9 je školski turboprop avion namijenjen za provedbu temeljne letačke obuke vojnih pilota. Konstruiran je početkom 80-ih godina XX. st. radi smanjenja troškova letačke obuke. Turboprop pogonska grupa daje najbolji omjer performansi i cijene po satu leta pa ga koriste veliki broj ratnih zrakoplovstava u svijetu.
Inačica PC-9M modificirana je u odnosu na temeljnu inačicu ugradnjom digitalne avionike i HOTAS komandi kako bi kadeti imali bolju predodžbu izgleda kokpita suvremenih borbenih aviona.
U operativnoj je uporabi u Eskadrili aviona 93. zb od g. 1996. (inačica PC-9A), odnosno g. 1997. (inačica PC-9M).
TT značajke:Proizvođač: Švicarska
Posada: dva (kadet i nastavnik letenja)
Pogonska skupina: jedan turboprop motor Pratt$Whitney Canada PT6A-62 snage 708kW (950 KS) s četvrerokrakom elisom Hartzell HC-D4N-2A/09512
Dimenzije: dužina 10,175 m raspon krila 10.124 m visina 3,26 m površina krila 16,24 m2
Težine: prazan 1900 kg normalna 2350 kg maksimalna na polijetanju 1350 kg
Gorivo: u internim spremnicima 518 l
Brzine: maksimalna (H=0 m) 592 km/h maksimalna krstareća 500km/h
Ostale značajke: duljina polijetanja 260 m duljina slijetanja: 310 m operativni vrhunac leta: 8500 m vrhunac leta: 11.500 m dopušteno opterećenje +7/-3.5
Naoružanje: moguća ugradnja šest podvjesnih točaka (1000 kg)
Zlin 242 LAvion ZLIN 242 L moderni je školski avion namijenjen za selekcijsko letenje i temeljnu obuku vojnih pilota. Ima ne uvlačeći stajni trap, a konfiguracija dvaju sjedišta jedan pored drugog pogoduje provedbi školovanja kadeta. Klipna pogonska grupa omogućava relativno jeftinu eksploataciju.
U operativnoj je uporabi u Eskadrili aviona 93. zb od kraja g. 2007.
TT značajke:Proizvođač: Republika Češka
Posada: dva (kadet i nastavnik letenja)
Pogonska skupina: jedan klipni motor Lycoming AEIO-360-A1B6 snage 149 kW (200 KS) s trokrakom elisom Hartzell HC-C3YR-4BF/FC 6890
Dimenzije: dužina 6,94 m raspon krila 9,34 m visina 2,95 m površina krila 13,86 m2
Težine: prazan 790 kg maksimalna na polijetanju 1090 kg
Gorivo: u internim spremnicima 230 l
Brzine: maksimalna (H=0 m) 236 km/h krstareća (75% snage) 209km/h Dolet: 1056 km
Ostale značajke: duljina polijetanja 210 m duljina slijetanja 245 m operativni vrhunac leta 3800 m dopušteno opterećenje +6/-3.5
Canadair CL-415Avion Canadair CL-415 amfibija namijenjen je za gašenje požara otvorenog prostora, a može se koristiti i za gašenje požara industrijskih postrojenja, traganje i spašavanje na moru, prijevoz tereta i putnika, bacanje padobranca te zaprašivanje šuma i tretiranje naftnih mrlja.
Temeljne značajke su mu velika udarna moć-velika količina bačene vode, velika pokretljivost i preciznost te uzimanje vode na malim (kratkim) vodenim površinama. Kod punjenja vode avion glisira brzinom 70 čvorova pri čemu zadržava upravljivost, a može uzimati vodu s mora, jezera te riječnih tokova.
U intervalu od samo 10 sekundi CL- 415 skupi 5346 litara vode pri čemu prijeđe put od 200 m.
U operativnoj je uporabi u Protupožarnoj eskadrili 93. zb od g. 1996.
TT značajke:
Proizvođač: Kanada
Posada: tri (pilot, kopilot i tehničar-letač)
Pogonska skupina: dva turboprop motora Pratt & Whitney Canada svaki snage 2380 KS sa četverokrakim elisama
Dimenzije: dužina 19,81 m raspon krila 28,38 m visina 9,11 m površina krila 100,33 m2
Težine: prazan 12 600 kg maksimalna 19 890 kg
Gorivo: u internim spremnicima 5 796 l
Brzine: maksimalna (H=0 m) 187 kt (365 km/h) krstareća 187 kt (365 km/h)
Dolet: na razini mora 1 050 Nm
Ostale značajke: duljina polijetanja 700 m duljina slijetanja 670 m duljina skupljanja vode 1 340 m
operativni vrhunac 20,000 ft (6 100 m) opterećenje (FL=0°) +3,0/-1,0 max. ostajanje u zraku 7 h max. ostajanje na požaru 4 h
kapacitet spremnika vode 6 130 l kapacitet spremnika pjene 340 l vrijeme skupljanja vode 12 s min. dubina vode 2 m max. visina valova 2 m
površina pokrivanja vodom 110 x 25 m
Air Tractor AT-802Avion Airtractor AT-802 A/F namijenjen je za gašenje požara, protupožarno izviđanje i prvi “udar” na požarištu. Koriste se i za školovanje vojnih pilota protupožarnih zrakoplova.
Avion može relativno dugo ostati u zraku. Operativni troškova su manji u odnosu na druge avione slične namjene. STOL značajke i mogućnost slijetanja i polijetanja s travnatih USS-a omogućuju uporabu s više letjelišta.
U operativnoj je uporabi u Protupožarnoj eskadrili 93. zb od g. 2001.
TT značajke:
Proizvođač: USA
Posada: jedan
Pogonska skupina: jedan turboprop motor Pratt & Whitney Canada PT6A-67AG snage 993 kW (1350 KS) sa peterokrakom elisomHartzell HC-B5MA-3D/M11276.
Dimenzije: dužina 10,88 m raspon krila 17,68 m visina 3,35 m površina krila 37 m2
Težine: prazan 3139 kg maksimalna na polijetanju 7258 kg
Gorivo: u internim spremnicima 961 l
Brzine: maksimalna (H=2500 m) 365 km/h krstareća 20 km/h radna 200-250 km/h
Dolet: sa internim gorivom 1020 km
Ostale značajke: duljina polijetanja 580 m duljina slijetanja 500 m operativni vrhunac leta 12 500 ft dopušteno opterećenje +3,25/-1,3g
Nosivost: 3104 l vode
AT-802 A FIRE BOSSAvion Airtractor AT-802 A Fire Boss namijenjen je za gašenje požara, a najbolje ga je koristiti u požarima manjeg opsega koji se ne mogu naglo širiti. Kod većih požarišta najveću učinkovitost postiže kada štiti i gasi rubna područja te može biti vrlo koristan u kombinaciji s kanaderima. Dobra strana mu je i to što se "može zavući bilo kamo", odnosno vodu može skupljati na dosta pozicija na moru, jezerima, ali i na rijekama jer ima plovke za razliku od prijašnjih inačica.
Air Tractor Fire Boss ima spremnik od 300 litara za pjenilo koje kad se pomiješa s vodom u omjeru od jedan posto, znatno povećava učinkovitost gašenja požara. Učinkovit je i kad se radi sa sporim retardantima koji se, pomiješani s vodom, bacaju ispred požara te tako sprečavaju gorenje. Ta se metoda u svijetu dosta primjenjuje, a kod nas intenzivnije od 2005. godine.
U operativnoj je uporabi u Protupožarnoj eskadrili 93. zb od g. 2008.
TT značajke:Proizvođač: USA
Posada: jedan
Pogonska skupina: jedan turboprop motor Pratt & Whitney Canada PT6A-67AG snage 993 kW (1350 KS) sa peterokrakom elisomHartzell HC-B5MA-3D/M11276.
Dimenzije: dužina 10,66 m raspon krila 18,04 m visina 3,35 m površina krila 37,29 m2
Težine: prazan 3 270 kg maksimalna na polijetanju 7257 kg
Gorivo: u internim spremnicima 961 l
Brzine: maksimalna 360 km/h krstareća 336 km/h radna 270 km/h
Dolet: sa internim gorivom 1287 km
Ostale značajke: duljina polijetanja 610 m duljina slijetanja 243,84 m operativni vrhunac leta 12 500 ft dopušteno opterećenje +3,25/-1,3g
Nosivost: 3104 l vode
Bell 206Helikopter BELL-206 B JetRanger III je laki transportni helikopter namijenjen za školovanje pilota i prijevoz tereta i ljudstva.
Teret može nositi u teretnom prostoru u trupu ili podvješen ispod trupa. Zbog svojih kvalitetnih TT značajki u naoružanju je više ratnih zrakoplovstava svijeta.
U operativnoj je uporabi u Eskadrili aviona 93. zrakoplovne baze od g. 1997.
TT značajke:Proizvođač: USA
Posada: jedan
Pogonska skupina: jedan turboosovinski motor Allison 250C-20J snage 313 kW s dvokrakim rotorom
Dimenzije: dužina 9,50 m dužina (rotor se okreće) 11.82 m visina 2,91 m površina rotora 81,03 m2
Težine: prazan 742 kg maksimalna na polijetanju 1450 kg
Gorivo: u internim spremnicima 344 l
Brzine: maksimalna (H=0 m) 214 km/h
Dolet: maksimalna pokretna težina 674 km
Ostale značajke: vrhunac leta 4 115 m dopušteno opterećenje +3/-0 g
Nosivost: u teretnom prostoru 300 kg ili 4 vojnika
Mil Mi-8Helikopter Mi-8 MTV1 je srednji transportni helikopter namijenjen za prijevoz tereta, ljudstva i desantiranje padobranaca.
Teret može nositi u teretnom prostoru trupa ili podvješen ispod trupa. Jedan je od najbrojnijih srednjih transportnih helikoptera na svijetu. Inačica Mi-8 MTV1 modificirana je ugradnjom jače pogonske grupe što znatno povećava ukupne sposobnosti.
U operativnoj je uporabi u Eskadrili transportnih helikoptera 93. zb od g. 1992.
TT značajke:Proizvođač: SSSR
Posada: tri (kapetan, kopilot i tehničar-letač)
Pogonska skupina: dva turboosovinska motora TV3-117MT svaki snage 1470 kW (2000) s peterokrakim rotorom promjera 21,294 m
Dimenzije: dužina 18,219 m dužina (rotor se okreće) 25,262 m visina 5,521 m površina rotora 21,8 m2
Težine prazan 7.085 kg normalna 11.100 kg maksimalna na polijetanju 13.000 kg
Gorivo: u internim spremnicima 2.615 l u internim i dopunskom 3.530 l u internim i podvjesnom 4.445 l
Brzine: maksimalna (H=0 m) 250 km/h krstareća 240 km/h
Dolet: s 217 kg tereta 495 km s 4 000 kg tereta 465 km s jednim dopunskim spremnikom 725 km s dva dopunska spremnika 950 km
Ostale značajke: vrhunac leta 6.000 m dopušteno opterećenje +1,8/-0 g
Nosivost: u teretnom prostoru 4 000 kg ili 24 vojnika podvjesno 3 000 kg
Zadnja promjena: Admin; sub ruj 17, 2016 1:58 pm; ukupno mijenjano 11 put/a.